ספרים יהודיים בישראל

למרות המשבר הפוליטי האחרון, עדיין יש הרבה ספרים יהודיים זמינים בישראל. אם אתה חובב התנ"ך העתיק, אתה יכול למצוא ספרים המספקים פירושים על התהילים והתורה. ניתן למצוא גם ספרים המכילים מנחים שהם שירי הנביאים. ספרים אלה מוגשים לנכבדים יהודים או לא יהודים באירועים מיוחדים. ניתן למצוא כריכות רקומות או שריון צב בספרים אלה.

לא ניתן היה לקרוא את טקסט התנ"ך באור יום.

בטח שמעתם את ההסבר הנ"ל, ללא קשר אם אתה חובב תנ"ך או לא. זוהי דרך מצוינת עבורך למיין את העומס ולמצוא את הספרים ששווים את הזמן שלך ואת אלה שכדאי לשים על האש האחורית. החלק הכי טוב בחוויה הוא שהיא לא מתקיימת בחדר סמינרים משעמם עם אנשי אקדמיה. במקום זאת, אתה נמצא בחברת קבוצה קטנה של חברים שמתעניינים בך באמת. למה לא לבלות קצת זמן בחיבור עם אחרים כדי לגלות את הטוב, הרע והמכוער. התוצאות יכולות להיות חוויה מספקת בפני עצמה. התהליך גם יעזור לך ללמוד יותר על החברים שלך. אתה גם תלמד יותר על עצמך ומה אתה רוצה לעשות. אולי אפילו תהיה בנג'מין פרנקלין הבא.

אם אינך בטוח עם מי להזעזע, אתה תמיד יכול לבקש מהגבר הגדול, הלא הוא שלך באמת, להיות החכם האישי שלך. אנחנו לא בטוחים אם הוא ישמח לחייב, אבל הוא בהחלט יתרשם. ואם תהיתם, הוא אכן בחור נחמד מאוד! חוץ מזה, הוא בחור חכם, אם כי חכם מאוד. אם בילית פעם בירושלים, אז אתה יודע שהוא מעריץ עצום של השפה היהודית. אם אתם מחפשים דרך מהנה ומרתקת ללמוד על השורשים היהודיים שלכם, הוא האיש בשביל זה. בנוסף, הוא אחלה בחור, וזה נדיר אצל גבר יהודי.

פירוש התנ"ך העברי של דוד קמחי לתהילים

במהלך המאה ה-16, פירוש תהילים בישראל של רבי דוד קמחי היה להיט גדול. זה השפיע על גרסת המלך ג'יימס של התנ"ך, ויצירתו של קמחי הייתה נגישה להומניסטים בתקופת הרנסנס והרפורמה.

הוא הושפע גם מהרמב"ם. האקספוזיציה של קמחי לתהילים פורסמה לראשונה בשנת 1477. אחריה הגיעו יצירות רבות אחרות.

רוב הפירושים מבוססים על מדרשים ופירושים רבניים. קמחי גם הקפיד לפרש ניסים במונחים של גישה טבעית.

בפירושו לתהילים התפנה קמחי לשקול את המשמעות של מילים וביטויים מסוימים. את המילה העברית ארץ, שניתן לתרגם בעברית "אדמה", "אדמה" או "אדמה", ניתן לתרגם למשמעות "אדמה", "אדמה" ו"אדמה". זה יכול להתייחס גם לאומות כמו ישראל או מצרים, או עמים כמו הרומאים או היוונים.

פירושיו של קמחי הכילו גם חומר אנטי-נוצרי. מזמור 110, למשל, מתייחס לקדוש ג'רום, מלומד נוצרי. זהו האתגר של קמחי לנוצרים שחושבים שהמזמור מתייחס לישו.

דוגמה נוספת היא מזמור 89, המתייחס למאבק של דוד לביסוס סמכותו על הפלשתים. זה התפרש כנבואה על ביאת משיח. זהו גם המזמור היחיד שקמחי מתייחס לג'רום הקדוש, מלומד נוצרי.

מלבד התהילים, כתב קמחי גם פירושים לבראשית, לנביאים האחרונים ולנביאים לשעבר. בכל הפירושים הללו השתמש קמחי במושגים פילוסופיים של הרמב"ם. כמו כן היה מעורב במחלוקת על מדריך המבולבלים של הרמב"ם.

קמחי היה סופר מסורה ופרשן מקרא. הוא היה בקיא בעברית, ערבית ופרובנס. הוא גם נסע הרבה כדי להתייעץ עם כתבי יד אמינים.

ספרי מנחים

מנהג, בין שלל החיבורים ההלכתיים הוא כזה שמתעד מנהגים דתיים בחיי היום יום. ספרי מנחים כוללים לרוב איורים. הם מקור מידע רב ערך לחקר חיי החברה היהודיים. ישנם סוגים רבים של מנחים, שלכל אחד יש מטרה מסוימת. חלק מספרי המנהגים מכסים מגוון רחב של מנהגים, בעוד שאחרים מתארים את מכלול המנהגים המקומיים. לרוב הם מסודרים לפי השנה הדתית.

ספרי מנחים נדירים בעת החדשה. עם זאת, ישנן שתי יצירות ששרדו מתקופת ימי הביניים המאוחרות. הראשון הוא ספר המנחות, חיבור מאת אשר ב. סול דה לונאל. זה כנראה נכתב בצרפת. ספר זה הוא הדוגמה הראשונה לספרות המנחגים האירופית.

עבודה חשובה נוספת היא המנהיג אברהם ב. נתן ה-ירחי. אוסף זה מכיל את המנהגים של יהודי גרמניה, פרובנס, צרפת, ספרד וגרמניה. הוא מכסה 25 מנהגים שונים הקיימים בין קטלוניה לפרובנס.

יצירה נוספת, ספר ההילוכים בין מזרח וארץ ישראל, היא אוסף של מנהגיהם היהודיים של יהודי בבל החיים בארץ ישראל. עבודה זו יצאה לאור בירושלים בשנת 1938.

עבודה נוספת, מנהגי נשים, חוברה על ידי עליזה לביא. ספר זה מכיל מידע מפורט על

מאחל לנשים. הספר מבוסס על מסע של לביא לאסוף מידע על מנהגי נשים יהודיות, שלקחה על עצמה באיטליה. היא לוותה על ידי יונתן באסי, ראש מנהלת ההתנתקות של עזה.

רבים מספרי המנהגים היו עותקים של כתבי יד, אשר שוכתבו ונערכו על ידי מעתיקים. חלק מכתבי היד המקוריים מכילים פירושים והגהות. המעתיקים ניסו להתאים את היצירה למנהגים המקומיים. שני נושאים שונים אוירו בשתי מהדורות שונות באותו חיתוך עץ.

ספרים יהודיים מוגשים לנכבדים יהודים או לא יהודים באירועים מיוחדים
באירועים מיוחדים הוצגו ספרים יהודיים ליחידים יהודים ולא-יהודים לאורך ההיסטוריה. זה כולל את ספר התורה, שנפרש לפני תלמי השני (פילדלפוס) ממצרים במאה השלישית. התנ"ך, או התנ"ך העברי, הוא הספר המרכזי של האמונה היהודית.

הכהן הגדול בירושלים תרגם את התורה ליוונית. הוא מכיל את המשנה, אוסף פירושים של אלפי רבנים. יש בו גם גמרא, הבוחנת את המשנה.

אנשים הוצאו להורג בשל החזקת ספרי קודש במהלך מרד החשמונאים. ספר התורה נחשב לעושר האולטימטיבי. הוא הוצג בבורגני ירושלים ביום הכיפורים.

ספרים יהודיים נכרכו בחומרים יקרים. מתכת נחקקה לרוב בסגולות עבריות או בדימויים של בעלי חיים. זה היה גם מעוטר ברישומים מיניאטוריים של הנמען.

מגילות ים המלח הן כמה מהספרים היהודיים החשובים ביותר. המגילות הללו נשמרו בעטיפת פשתן. לפעמים, הם נמצאו בכריכות ספרים. הם היו בעלי ערך והיה צורך לשמור אותם במקום מיוחד.

בימי הביניים נרשמו תרגום התנ"ך העברי ליוונית. כך אישר בית הדין של אלעזר ב. עזריה, שליט יהודי. חלק מהיהודים החזיקו גם בעותקים של ספרי המקרא.

התנ"ך, הידוע גם בתור התנ"ך העברי, מכיל את אותם ספרים בדיוק כמו התנ"ך הנוצרי. זה נקרא לפעמים "החומש". בנוסף, הוא מכיל את הנביאים, שיר השירים וקהלת. ספרים אלה מועתקים לעתים קרובות כדי ללמד.

ספרים יהודיים שימשו לעתים את הנוצרים לקשירת המילים שלהם. בימי הביניים, קלסרים יהודיים נשכרו לרוב על ידי האפיפיורים. הם השתמשו בכתבי יד יהודיים או בספריות בזזו.

כריכות שריון צב או רקומות

היהודים אינם ידועים בקליפת הצב שלהם או בכריכות הרקומות לספרים יהודיים בישראל. הם מזכירים את כורך הספרים הנזיריים הנוצרים של ימי הביניים המוקדמים. הם גם משקפים את הסביבה של ביזנטיון ומדינות אסלאמיות.

ספריית הקונגרס מחזיקה באוסף מרשים של כריכות יוצאות דופן. אלה כוללים כריכות שנהב, עץ ועור. כריכות אלו משובצות לרוב באבנים יקרות. לעתים קרובות הם כוללים ציורים מיניאטוריים של הנמען. חלקם מעוטרים בחותמות של דמויות ונושאים יהודיים ידועים.

בספריית הקונגרס יש גם ספרים מאירופה ואסיה. אלה כוללים מהדורות מודפסות ממקורות יהודיים ולא-יהודיים כאחד. באוסף יש הרבה כתבי יד עבריים.

כתבי היד העבריים שבידי הספרייה הם עדים חשובים לנוכחות היהודית של ימי הביניים באירופה. הם גם מספקים עדות ייחודית לפעילות אינטלקטואלית יהודית. במאה השמינית לפני הספירה, היו בידי היהודים עותקים של ספרי מקרא. אבל רק אחוז קטן מכתבי היד השתמר. חלק מהספרים הללו הושלכו במאה ה-16.

ספריית הקונגרס היא גם ביתם של אוסף לוחות שבוצעו על ידי גרפיקאים יהודים. לוחות אלה נמצאים לעתים קרובות בספרים שהוזמנו על ידי בעלים יהודים. מדי פעם מופיעים דיוקנאות של המחברים בספרים עבריים שנדפסו בהולנד ובאיטליה.

עיטור כריכת ספרים ביהודית משקף גם את התרבות והסביבה באותה תקופה. בעמוד השער של הספר מופיעה לעתים קרובות סצנה תנ"כית. בעמודי השער מופיעה גם כיתוב בעברית. עמוד השער של קהונת אברהם של אברהם הכהן מזנטה חרוט בהרחבה.

בספריית הקונגרס יש גם בולים המתארים דמויות ואירועים יהודיים מפורסמים בהיסטוריה היהודית. חלק מהבולים מתארים את מדינת ישראל, בעוד שאחרים מתארים דמויות יהודיות מפורסמות.

מאמר בשיתוף https://www.dshir.co.il/

פרסמו באתר שלנו

תוכן עניינים

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

טיפים לבחירת ריהוט לבית

בחירת הרהיטים המתאימים לבית שלך יכולה לעשות הבדל משמעותי ביצירת סביבה נוחה, פונקציונלית ואסתטית. פוסט זה בבלוג מספק עצות חשובות לבחירת ריהוט הבית המושלם, תוך

Read More »