מערכת החיסון בגוף האדם

מהי מערכת החיסון?

מערכת החיסון בגוף האדם היא אוסף של תאים, רקמות ואיברים הפועלים יחד כדי להגן על גופנו מפני חיידקים, וירוסים, פרזיטים, פטריות וכן מתאים סוררים ופגועים (למשל תאים סרטניים).

מערכת החיסון מורכבת משני חלקים עיקריים: מערכת החיסון המולדת ומערכת החיסון הנרכשת. מערכת החיסון המולדת מורכבת מתאים שתמיד מוכנים להילחם בפולשים, כמו מקרופאגים ונויטרופילים. מערכת זו נלחמת באופן “כללי” במזיקים שונים, והתאים בה אינם מבדילים באופן ספציפי בין מזיק למזיק. יש להם את היכולת לזהות מי מזיק ומי לא (תא גוף) על ידי זיהוי תבניות כלליות למדי (למשל זיהוי DNA הקיים בחיידקים ולא בתאי הגוף).

מערכת החיסון הנרכשת מורכבת בעיקרה מלימפוציטים (תאי B ותאי T) שאומנו על ידי חשיפה לאנטיגנים ספציפיים. כלומר, תאים אלו מיועדים לזהות ולתקוף מזיק ספציפי אחד בלבד. הגיוון של הלימפוציטים עצום עד כדי דימיון, והם אלו שמהווים את יכולה המשמעותית של מערכת החיסון לזהות מזיקים באפקטיביות רבה ולספק זכרון חיסוני ארוך טווח לשנים ארוכות.

מה הם 5 תאי הדם הלבנים הקיימים בגוף האדם?

5 תאי הדם הלבנים (לויקוציטים) הם נויטרופילים, לימפוציטים, מונוציטים, אאוזינופילים ובאזופילים.

נויטרופילים הם הסוג השכיח ביותר של תאי דם לבנים בגוף האדם. הם תאים פגוציטים שיש להם תפקיד ראשוני בהגנה על הגוף מפני מזיקים שונים.

לימפוציטים מיוצרים במח העצם ועוברים תהליכי התבגרות ומיון משמעותיים, עד ליצירת תאי B ותאי T שונים. הם נעים בזרם הלימפה בין בלוטות לימפה שונות בחיפושם אחר אנטיגנים שונים, ובמידה ומצאו את האנטיגן המיועד להם- עוברים אקטיבציה ומתחילים לפעול.

מונוציטים מתפתחים למקרופאגים ביציאתם מזרם הדם. מקרופאגים הם תאים בלעניים בעלי תפקידים חיסוניים רבים, למשל כמו הצגת אנטיגן.

אאוזינופילים הם סוג של תאי דם לבנים המאפשרים הגנה מפני טפילים ופטריות.

תפקיד הבאזופילים בעיקר כנגד פרזיטים, וכן חלק בתגובה האלרגית.

מבנה מערכת החיסון

מערכת החיסון מורכבת ממספר גורמים מרכזיים:

  • מחסומים פיזיים המונעים ממזיקים שונים להכנס לגוף, כמו העור, וכן רקמות ריריות המכילות חומרים אנטימיקרוביאליים שונים.
  • מח העצם, אשר מייצר את תאי הדם הלבנים השונים ומאפשר את התבגרותם של לימפוציטים מסוג B.
  • בנוסף, מערכת החיסון כוללת את מערכת הלימפה- מערכת מסועפת של כלי לימפה ובלוטות לימפה, אשר מנקזת נוזלים מכל חלקי הגוף ומסננת אותם בחיפוש אחר מזיקים שונים.
  • הטחול הוא מעין בלוטת לימפה גדולה אשר אחראי על סינון הדם מגורמים מזיקים ומתאי דם זקנים/פגומים.
  • בלוטת התימוס היא המקום בו מתבגרים ומתמיינים לימפוציטים מסוג T

לסיכום

מערכת החיסון היא אחת המערכות המופלאות בגוף האדם. היא מונעת את כניסתם של מזיקים שונים לגוף האדם ביעילות רבה, ומצליחה להתמודד עם מגוון עצום עד כדי דימיון של מזיקים שכן הצליחו לחדור את המחסומים השונים שהציבה. מערכת החיסון כוללת מרכיבים מתוחכמים פחות (כמו נויטרופילים) ומתוחכמים יותר (כמו לימפוציטים) שבסופו של דבר עובדים בשיתוף פעולה למען מטרות משותפות.

בנוסף לכל אלו, למערכת החיסון יש אין ספור מנגנוני בקרה על הפעילות שלה עצמה, כדי למנוע פגיעה עצמית בתאי ובמערכות הגוף. עם כוח גדול באה אחריות גדולה!

 

פרסמו באתר שלנו

תוכן עניינים

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

טיפים לבחירת ריהוט לבית

בחירת הרהיטים המתאימים לבית שלך יכולה לעשות הבדל משמעותי ביצירת סביבה נוחה, פונקציונלית ואסתטית. פוסט זה בבלוג מספק עצות חשובות לבחירת ריהוט הבית המושלם, תוך

Read More »