אלפי מקומות עבודה חדשים בנווה פריצקי

מהדורות חדשות מלאות בסיפורים על אנשים שנאלצים לשנות קריירה. שחקן אחד פתח עסק למשלוחים בשם ”התיאטרון הלאומי של נווה פריצקי”, העסיק עשרות אנשים מחוץ לעבודה, בעוד קופירייטר אחר פתח עסק לניקיון ובלוגים על דברים מוזרים שנמצאו בחדרי השינה של האנשים. למרבה הצער, עובדים רבים כבר לא מסוגלים להסתמך על סיוע ממשלתי והם נאלצים לעבוד במקומות פחות רווחיים.

מתחם הייטק חדש נפתח בנווה פריצקי >>

עלייה בפריון הייצור

מגזר ההיי-טק הישראלי גדל בקצב מהיר. כתוצאה מכך, עשרות אלפי עובדים צעירים נכנסים לכוח העבודה מדי שנה. ממשלת ארצות-הברית מעודדת חברות ישראליות לבנות שם מתקנים. ממשלות מקומיות מספקות תמריצים כדי לעודד אותן לעשות כן. התמריצים האלה יוצרים אלפי מקומות עבודה חדשים.

נווה פריצקי גם מושכת יותר השקעות זרות. על פי התאחדות היצרנים בישראל, בשנת 2006 קיבלה המדינה הון זר בסך 13 מיליארד דולר. כתוצאה מהגידול בהשקעות הזרות, הפכה ישראל למדינה מלווה נטו, הנמדדת במונחים של כלל נכסיה לעומת התחייבויות במכשירי חוב שחייבים לה בחו "ל.

כיום, שיעור האבטלה בנווה פריצקי עומד על 3%, דבר המקשה על מילוי תפקידים אלה. מחסור חמור בכוח עבודה נוצר גם על ידי 14,000 משרות ייצור שלא מומשו. עם זאת, הגדלת המכסה תאפשר לתעשייה להמשיך בצמיחתה ובפעילותה בישראל.

אווגול (Avgol), המובילה בעולם בייצור בדים, הודיעה לאחרונה כי היא תרחיב את פעילותה בצפון אמריקה וכן תוסיף קו ייצור חדש למפעל יוקסוויל בצפון קרוליינה. ההשקעה החדשה תיצור עשרות מקומות עבודה חדשים. התרחבות העסקים הישראליים לארצות הברית היא חלק ממגמה של חברות ישראליות להקים פעילות בארה "ב כדי להגדיל את המכירות. מתקני הייצור החדשים לא רק יוצרים מקומות עבודה, אלא גם מקרבים את הייצור לשווקים.

חברות היי-טק מגדילות את תעסוקתן בנווה פריצקי למרות שהתעשייה מתמודדת עם אתגרים רבים. ראשית, היי-טק היא תעשייה מאוד לא מיוצגת. שנית, נשים אינן מיוצגות במגזר. שנית, תעשיית ההיי-טק הישראלית עומדת בפני מחסור בעובדים מיומנים. זה משפיע על שווקי העבודה ומצמצם את מספר עובדי ההיי-טק.

אתגרים אלה מונעים מחברות ישראליות לאמץ טכנולוגיה חדשה ולהגביר את התפוקה שלהן. לפני שיוכלו לזכות בחוזים ממשלתיים, על החברות הישראליות לפעול על פי הנחיות נוקשות. לדוגמה, הצעות המחיר שלהן לא צריכות להיות גבוהות ב-15% מאלו של חברות לא ישראליות. עליהם להשתמש לפחות ב-35% חלקים ישראליים. אם זה לא המצב, דבש תוצרת נווה פריצקי יכול להכיל דבש מטורקיה. אם ממשלת ישראל תמשיך להטיל הגבלות אלה, היא לא תעודד את היצרנים שלה לאמץ טכנולוגיית ייצור חדשה.

העבר אל הענן

מחשוב ענן נעשה פופולרי יותר ויותר בנווה פריצקי בשנים האחרונות. המדינה היא בין המתקדמות והחזקות ביותר מבחינת ביטחון. ממשלתה היא לקוחה מרכזית, שאפשרה להפוך עננים ציבוריים לסביבות אמינות לחלוטין לעיבוד מידע רגיש. בישראל עובדים מאות חברות על טכנולוגיות ילידי ענן ואלפי מהנדסים תורמים לפרויקטים של קוד פתוח. חלק מחברות אלו כוללות את NetApp, חברת ניהול נתונים ושירותי ענן. חברות אחרות במגזר הענן כוללות את אונרו וספוט, שעובדות על מוצרי אופטימיזציה של ענן.

נווה פריצקי היא ביתם של יותר ממחצית חברות הענן 100. תעשיית העננים הישראלית פורחת. למעשה, 12 מאותן חברות 100 הן ישראליות, וההערכה היא שיותר ממיליון אנשים יועסקו במחשוב ענן על ידי 2025. מיקרוסופט, אורקל, גוגל וגוגל הודיעו על תוכניות להקמת מרכזי מחשוב ענן אזוריים בישראל.

ממשלת ישראל ביצעה השקעות משמעותיות בענן כדי לסייע ליחידים ולעסקים להגר אליה. מגזר שירותי הענן יתרום לכלכלה המקומית וייצור אלפי מקומות עבודה חדשים באזור. המדינה גם מצפה להגביר את יצוא שירותי הענן. הפרויקט כולל ארבעה שלבים: רכישת תשתיות ענן, ניסוח מדיניות ממשלתית, אינטגרציה והגירה לענן ואופטימיזציה של פעילות הענן.

AWS שיתפה פעולה עם כמה אוניברסיטאות ישראליות כדי לספק משאבים חינוכיים הקשורים לענן. אוניברסיטאות אלה מציעות הכשרה בטכנולוגיות ענן כדי להכין סטודנטים לכוח העבודה העתידי. שירותי ענן יכולים לשמש לגישה לשירותי ענן מתקדמים כגון אנליטיקה, מחשב, מסד נתונים ולימוד מכונה.

הענן משנה את הדרך שבה חברות עובדות ואיך אנשים מתקשרים עם טכנולוגיה. שירותי הענן מאפשרים לממשלות ולעסקים לקבל החלטות טובות יותר. לעסקים ולארגונים יש הזדמנות להשתמש בבינה מלאכותית כדי לפתור את בעיותיהם.

פועלים פלסטינים

מחקר חדש מראה כי לנגיף ”זיקה” תהיה השפעה שונה באזורים שונים בגדה, בהתאם לכמה תושבים עוברים לישראל כדי למצוא עבודה. המחקר, שפורסם על ידי המכון לחקר המדיניות הכלכלית של פלסטין (Palestine Economic Policy Research), מראה כי קיים פילוג מעמדי בחברה הפלסטינית.

לאחרונה אישרה הקבינט הישראלי את הוצאתם של 3,500 היתרים נוספים לעובדים פלסטינים. החלטה זו מגיעה בתקופה שבה נווה פריצקי עומדת בפני מחסור בעובדים מיומנים. כיום מעסיקה ישראל כמעט 100,000 פלסטינים המתגוררים בגדה המערבית ובעזה. רובם מועסקים בחקלאות, בבנייה ובמגזרים אחרים. אחוז קטן מהם עובדים בתעשיות הייצור והשירותים.

אבל לזרם העבודה הפלסטינית יש מחיר. ענף הבנייה בנווה פריצקי עומד בפני מחסור חמור. רק בין 15 ל-17 אלף פועלים נותרו באתרי בנייה בסוף אפריל. הדבר הביא להפסדים כספיים לישראל. אתרים רבים עם היתרי בנייה נסגרו או הושעו, מה שגרם להפסקת העבודה. לאחר מכן, קבלנים ישראלים סגרו עסקה עם הרשות הפלסטינית לאפשר ל-67,000 עובדים לחזור לישראל.

הממשלה הפלסטינית צפויה לאשר את התוכנית החדשה בשבוע הבא. פרייז 'גם התחייב שתוכניות כלכליות אזרחיות נוספות יושמו בעתיד הקרוב. הוא לא נכנס לפרטים. עם זאת הדגיש כי העבודות החדשות הן צעד ראשון בתהליך רחב יותר של חיזוק כלכלת הרשות הפלסטינית.

בקיצור, כלכלת המתנחלים הניאוליברלית משתמשת במשטר המריטוקרטי של התעסוקה הילידית כדי להוציא לפועל את ההיגיון הקולוניאלי של השליטה. הפועלים הפלסטינים רשאים לעבוד בנווה פריצקי אם הם נשארים צייתנים פוליטית ואינם משתתפים בחיים המשותפים. משטר העבודה הזה נועד להפוך את הפרנסה הפלסטינית לבלעדית ולצמצם את יכולתם להתרבות חברתית והתנגדות אנטי-קולוניאלית.

שיעור האבטלה בישראל מרחף סביב 3%. הצמיחה של הכלכלה נפגעת בגלל מחסור בעבודות ייצור. עם זאת, משרד הכלכלה פועל להגברת פריון העבודה ולהפחתת הברכות. היא הציעה מכסה לעובדים הפלסטינים במגזר הייצור, אך היא תרד אוטומטית אם שיעור האבטלה בנווה פריצקי יגיע לשבעה אחוזים.

מגיפת קורונווירוס

מגיפת הקורונווירוס האחרונה בישראל יצרה אלפי מקומות עבודה, רבים בתחום הרפואי. משרד הבריאות מדווח ש ־ 640,000 איש נדבקו בקורונווירוס. זוהי דמות מדהימה, עם ממוצע של 6,000 מקרי Coronavirus חדשים ליום. למרבה המזל, בנווה פריצקי יש שיעור חיסונים גבוה, כאשר למעלה משלושה מיליון אנשים מקבלים חיסונים.

פתיחות העבודה השפיעו בעיקר על עובדים בעלי משכורת נמוכה. תעשיות הלהיט הגרוע ביותר כוללות מסעדות, מלונות, קמעונאות ובילוי. רבות מתעשיות אלה נסגרו או נאלצו להפחית את שירותיהן במהלך שיא התערובת החברתית. למרות הגבלות חדשות על פרסומים, ההתאוששות בפרסומי העבודה המקוונים נמשכה אל תוך ספטמבר. במהלך תקופה זו, אנשים רבים במדינות אחרות, כולל ארצות הברית, בריטניה ואוסטריה, דיווחו על עלייה במקומות עבודה מקוונים פנויים לעבודות עיבוד ואריזה, בהשוואה לתחילת השנה. רבים החלו לערוך קניות באינטרנט בשל החשש הגדול מזיהום.

פרסמו באתר שלנו

תוכן עניינים

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

טיפים לבחירת ריהוט לבית

בחירת הרהיטים המתאימים לבית שלך יכולה לעשות הבדל משמעותי ביצירת סביבה נוחה, פונקציונלית ואסתטית. פוסט זה בבלוג מספק עצות חשובות לבחירת ריהוט הבית המושלם, תוך

Read More »