מהי צנרת תעשייתית? ‏

צינורות הם גלילים עם פנים חלול וחתך מעגלי. הם משמשים להעברת חומרים שיכולים לזרום. חומרים אלה כוללים גזים, נוזלים וחתיכות, אבקות ומוצקים קטנים. חומרים אלה מועברים למקומות שונים על ידי צינורות. ישנם סוגים רבים של צינורות, כל אחד עם פונקציות ספציפיות משלו. הבנת ההבדל בין צינור לסוג אחר חשובה למשתמשים תעשייתיים.

צינור

צינורות הם גלילים חלולים בעלי חתך צולב מעגלי שיכול לשמש להעברת נוזלים, גזים או חומרים אחרים. צינורות משמשים להעברת נוזלים, גזים, שפשופים, אבקות ומסות של מוצקים קטנים. נוזלים ומוצקים אלה יכולים לנוע ממקום למקום מבלי להיפגע או להיהרס. צינורות אלה יכולים לשמש למטרות רבות, כולל הובלת מזון ופסולת.

הצינורות מקובצים לפי הקוטר הנומינלי שלהם. המדידה הנפוצה ביותר לצינורות היא הקוטר הנומינלי שלהם. עובי הקיר הוא הקריטריון הנפוץ ביותר להגדרת צינור. אפשר גם למנות צינור בקוטר הפנימי שלו. הצינורות מיוצרים בדרך כלל על פי הסטנדרטים הבינלאומיים. הם חומר נפוץ בשימוש בתעשיית הנפט. ישנם כמה סוגים של צינורות תעשייתיים. באפשרותך לבחור בין צינורות בקוטר קטן המשמשים לאספקת מים והשקיה, או צינורות בקוטר גדול יותר המשמשים לסילוק פסולת וחיבורי קו ביוב.

צינורות

צינורות הם גלילים חלולים עם חתך רוחב מעגלי שמעביר נוזלים וגזים. צינורות אלה עשויים מחומרים רבים ויכולים לשאת חומרים שונים. חומרים אלה כוללים נוזלים, גזים ומכות, אבקות ומוצקים קטנים. צינורות אלה חיוניים להובלת מוצרים, חומרי גלם או פסולת בתעשיות רבות. כדי ללמוד עוד על צנרת תעשייתית, לקרוא הלאה!

המונח ”צנרת תעשייתית” מתייחס למערכת להעברת חומרים ונוזלים דרך מתקן ייצור. סוגי הצינורות המשמשים בתהליכים תעשייתיים שונים בתכלית. החומרים, העיצוב ותוחלת החיים של הצנרת התעשייתית יכולים להשתנות מאוד מתעשייה אחת לאחרת. להלן סוגי הצינורות השונים הזמינים ליישומים שונים. צנרת תעשייתית משמשת בתעשיות רבות, כולל מפעלי כרייה, מפעלי טיהור מים ובתי זיקוק פטרוכימיים.

ניתן לקרוא מידע נוסף באתר עטון אינסטלציה

מדידות

יצרנים יוצרים מדידות צינורות העומדות במפרט המדויק של צינורות תעשייתיים. מפרטים אלה מבוססים על תקדימים היסטוריים, כגון מות יוצרי כלים במהלך מלחמת האזרחים של ארצות הברית, מכון התקנים הלאומי האמריקאי, אחראי להגדרת מספר לוח זמנים המכסה את כל הגדלים והממדים של צינורות. יצרנים יכולים גם ליצור מפרטים מותאמים אישית המבוססים על שיעור הקוטר הפנימי והלחץ הנדרש.

מדידות פלנגות משמשות לחיבור צינורות לתמיכה מכנית בתוך בניין. המדידות האלה לא מחברות בין שני מקטעי צינורות, אלא מחברות בין צינור אחד לשני. בריח מכונה, למשל, הוא בעל הרבעה מלאה ושני אגוזים משושים כבדים. בנוסף, לצימוד החלקה יש רכס בחלק הפנימי של הכנף כדי למנוע כניסה מתחת.

טנקים

מהנדסי צנרת תעשייתיים רבים צריכים להתמודד עם פריסות טנקים. נוזלים שונים דורשים מיכלים מסוגים שונים. לדוגמה, תעשיות הנפט והגז משתמשות במיכלי אחסון מסוגים שונים ליישומים שונים. המכלים יחזיקו בכמות גדולה של נוזלים ולכן מהנדסי צינורות צריכים להכיר את הקודים, הסעיפים הרגילים והסוגים. דרישות בטיחות נוספות ותקנות NFPA יחולו על הטנקים.

בנוסף לכלי לחץ, מיכלים יכולים לשמש כמתקני אחסון נוזלים. כלי האחסון והצנרת עשויים מפלדה, אבל התכנון המבני של הטנק חייב להיות בטוח באופן סייסמי. בגלל שהמבנים האלה שונים בצורה וגיאומטריה מבנייני פלדה, הם חייבים להיות בטוחים באופן סייסמי. קיבולת העומס תושפע גם מהלחץ הפנימי והדינמיקה במיכל. התקנים האמריקאיים לצנרת תעשייתית וטנקים הם API 650 ו-ASME VIII.

תמיכה

ניתן לקבץ את סוגי התמיכה השונים לצנרת תעשייתית על מנת למזער את מספר התומכים הנחוצים למערכת כולה. תמיכה זו ממוקמת לעתים קרובות ליד עומסים מרוכזים כדי למזער את תנועת הצנרת. בנוסף, יש לתמוך באופן אישי בתמיכה בצנרת שעשויה להיות רגישה לרטט. תומכי האחיזה מציעים התנגדות לתנועה ויכולת דעיכה, בעוד שהמתלים פחות יעילים. השימוש הספציפי בצינור יקבע את בחירת התמיכה.

ישנם סוגים רבים של תמיכה זמינה לצנרת. הם חיוניים ליציבות ולבריאות של המערכת כולה. התמיכה הימנית בצנרת צריכה להיות מסוגלת לתמוך בכל רשת הצינורות תוך מניעת תנועה מופרזת ודחיפה על כל מבנה או ציוד. הוא גם צריך למזער תנועה לרוחב ולמנוע דליפה. שקול את תנאי הטמפרטורה והעומס של המתקן שלך כאשר אתה מחליט על סוג התמיכה במערכת הצינורות שלך. תמיכה מתוכננת כראוי תשפר את חיי רשת הצינורות ותפחית את עלויות התחזוקה.

מכשירים

כלי צנרת תעשייתיים כוללים מאווררים, שסתומים, משאבות ושסתומים. הכלים האלה משתמשים בלחץ כדי להזיז נוזלים. כלים אלה, בנוסף למשאבות, גם שולטים ומווסתים את זרימת הנוזלים. כלים אלה ידועים גם כמכשירים וכוללים רוטמטרים ופתחים. כלים אלה אינם היחידים הדרושים לצנרת ומערכות מכשירים.

מכשירים טיפוסיים ממוקמים במקומות שונים ויש להם פונקציונליות שונה, שניתן לסווג על ידי הסוג שלהם. ניתן לסווג את P כמכשירים בדידים, משותפים או ניתנים לתכנות. בחלק מהמכשירים יש סימן בועה, שמייצג את המפרט המתאים. בנוסף, זיהוי P יכול לכלול מספר לולאה, שהוא ייחודי למכשיר. מכשירים שיכולים לחלץ מידע ממכשירים אחרים הם קטגוריה אחרת. אופרטורים יכולים לזהות במהירות את הפונקציות של מכשיר על ידי שימוש בזיהוי P.

ירידת לחץ

ירידת לחץ יכולה גם להיות מושפעת מרכיבים מכניים של מערכת צנרת. רכיבים מכניים, כגון פלנגות ושסתומים, סופגים אנרגיה בזרימה של נוזל. שינויים בקצב הזרימה והמהירות של הנוזל גורמים לחיכוך ולירידה בלחץ. החיכוך גדול יותר כאשר יש מרחק גדול יותר בין שתי נקודות בתוך מערכת הצנרת. ירידה בלחץ גבוה יכולה להוביל גם למצבים של לחץ יתר. הנה כמה סיבות נפוצות לירידת לחץ ודרכים למזער אותו.

ירידת הלחץ במערכת צנרת היא מרכיב חשוב בעיצוב הצנרת. מכיוון שירידה בלחץ במערכות הצינורות יכולה להשפיע לרעה על ייצור הצמחים ועל יעילות האנרגיה, מערכות צינורות חייבות לקחת בחשבון את הפסדי החיכוך כמו גם את אובדן הלחץ. חלקיקי נוזלים ומשטחים מתחככים במשטחי צינורות ובהגבלות, וגורמים לאיבוד לחץ במערכות הצינורות. איבוד הלחץ הוא פונקציה של קצב הזרימה וסוג הנוזל, ויכולה להשפיע על עיצוב המערכת.

חומרים

צנרת תעשייתית היא בדרך כלל אלמנט יסודי בייצור. יש להזיז נוזלים בין המכונות לבין סביבתן כדי לאפשר לה לתפקד כראוי. לא כל הצינורות נוצרו באופן שווה. בחירת חומרי הצינורות התעשייתיים הנכונים חיונית כדי להבטיח שהמכונות שלך פועלות כראוי. הנה כמה עצות שיעזרו לבחור את החומרים הנכונים. כאשר מחפשים חומרי צנרת תעשייתיים, תזכרו את הטיפים האלה:

גורמי עלות ורגולציה הם הגורמים העיקריים המשפיעים על בחירת חומרי צנרת תעשייתיים. CPVC הוא חומר הצנרת התעשייתית הפופולרי ביותר. יש לו יתרונות רבים על סגסוגת המתכת שלו ובני דודים פלדה. צינור זה זול יותר וקל יותר להצטרפות מאשר פלדה או חומרים תעשייתיים אחרים הדורשים תמיכה מתמדת. קל יותר גם לייצר אורכים ארוכים של צינורות פלסטיק מאשר ממתכת.

סיכונים

ציוד צנרת תעשייתי יכול להיות גורם עיקרי לכשל קטסטרופלי, אבל תחזוקה נכונה יכולה לעזור להימנע מאירועים כאלה. חשוב להיזהר בשמירה על ציוד צינורות תעשייתי. לדוגמה, פועל שמבצע החלפת טבעת O בחימום קו יכול בטעות לכבות את השסתום במעלה הזרם מבלי לכבות את השסתום במורד הזרם. לחץ הצינור היה 8,500 פאונד לאינץ '.

כדי להפחית את הסיכון של אירוע, חיוני לאמן עובדים על פרקטיקות בטוחות ולחנך אותם על נהלי ההפעלה הנוכחיים. מערכות צמחים המכילות כימיקלים מסוכנים חייבות להיות פקדי הנדסה מתאימים. שסתומים המכילים חומרים רעילים חייבים להיות נעולים בחוץ וסגורים כאשר לא בשימוש כדי למנוע שחרור מקרי של כימיקלים אלה. יש לאמן ולבדוק עובדים באופן קבוע. כמו כן, על העובדים לפעול על ־ פי כל אמצעי הזהירות והתקנות כדי לצמצם את סיכוניהם.

הכשרה

ישנם סוגים שונים של אימונים לצנרת תעשייתית, ותוכנית האימונים הנכונה יכולה להכין אותך לתפקידי עבודה שונים. מהנדסי צינורות תעשייתיים חייבים להבין את זרימת הנוזלים בתעשיות שונות. הכשרה זו מתמקדת במגוון סוגי צינורות, כגון צינורות פלדה, צינור הידראולי, צינור פלסטיק וצינור ברזל. הם גם ילמדו לזהות את הסוגים של שסתומים ומדידות, כולל גלובוס, שער, בדוק, ושסתומי סלואן.

ברגע שתסיים את קורס הכשרת הצנרת התעשייתית, תוכל לתכנן כראוי את מערכות הצנרת שלך. בהתאם למידע הנדרש, ניתן לפרוץ קורס זה לשניים או שלושה מפגשים. זה יבטיח שלא תצטרך לבצע יותר מדי משימות. תוכנית האימונים הזו היא השקעה נהדרת. זה יעזור לך לשפר את הכישורים שלך ולהתכונן לאתגרים של עבודה בצנרת תעשייתית.

פרסמו באתר שלנו

תוכן עניינים

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך